Historie sboru


Vznik Jeronyma je spjat s osamostatněním I. žižkovského sboru ČCE roku 1921. I když se nepodařilo nalézt zakládající listiny, přesto se něco z předsevzetí zakladatelů zachovalo:

"... Náš pěvecký kroužek nechce být tělesem, které by pěstovalo zpěv umělecký, koncertní a nemá být konkurencí pěveckých spolků. Chce sloužiti s láskou pouze našemu sboru a pěstovat hlavně písně chrámové ...

Přesné datování vzniku pěveckého sboru je nejednotné. Rok 1921 můžeme určit jako roku ustanovení Českobratrského pěveckého kroužku Jeronym v Žižkově.

Další archivní materiály hovoří až o době po druhé světové válce. Ale i v těch šesti těžkých letech se sbor scházel ke zkouškám a svým zpěvem nesl do dob těžkých zvěst o Boží věrnosti, lásce a naději.

Novým rysem bylo pro sbor pronikání za hranice českomoravského prostoru. Sbor se už nesoustřeďoval jen na zpívání při sborových akcích na Žižkově. K dalším změnám došlo i v repertoáru, ze kterého byly postupně odstraňovány sólové skladby typu "věštba Libušina".

Vznikl i tzv. Malý Jeronym. Tento dětský sbor se soustřeďoval na dětské duchovní písně.

Několikrát také zpíval s velkým Jeronymem a zúčastnil se i festivalu pražských dětských sborů ve Smetanově síni Obecního domu.

Zásadním zvrat v orienaci sboru nastal v roce 1955 příchodem nového dirigenta Jiřího Kolafy, který za dirigentským pultem vystřídal dosavadní dirigentku Vladimíru Cihlářovou-Wágnerovou. Cílevědomá pečlivá hlasová příprava, jasná představa směřování Jeronyma nejen po hudební stránce - změna repertoáru od romantických sborů ke staré české reformační hudbě, ale i po teologické stránce - to vše předznamenalo práci na desítky let až dodnes.

Tento přerod Jeronyma na čas přerušil sotva započatou tradici větších zájezdů. Ale nevyloučil ji zcela. Po několika letech Jeronym navštívil tehdejší NDR.

Od roku 1969 pak zahájil sérii týdenních soustředění, kde dál rozvíjel své hlasové průpravy, ale i prohlubování a navazování přátelství.

Po roce 1989 nastala zásadní změna pro sbor a jeho členy. A tak Jeronym v následujících letech vyjel tam, kam před tím nemohl (Düssedorf, Aschaffenburk, Thiene, Mnichov a Basileje, Verona, Benátky).

V této době se Jeronym odhodlal svůj repertoár - z větší míry - natočit. První variantou byly magnetofonové pásky. V současné době již existují nahrávky na CD-nosičích.



Za osmdesátosm let existence prošel Jeronym mnohými úskalími, potýkal se s nepřízní z vnějšku, potýkal se s nedostatkem zpěváků. Zažil ale také mnohé povzbuzující a krásné chvíle. Mnozí tu našli své celoživotní partnery, jiní navázali celoživotní přátelství.

Jeronym není jen pěvecký sbor, ale je to společenství lidí, které se neuzavírá, ale je otevřené každému, kdo má chuť zpívat a svou víru dosvědčovat druhým.



Po odchodu Jiřího Kolafy se sbor ocitl na jistém rozhraní. Nikdo z členů si neuměl představit co bude dál. Vědělo se jedno. Že se chce zpívat, protože nikdo z členů nechtěl, aby ten osmndesátiletý kmen ztrouchnivěl.

A Jeronym pokračuje. Za těch osm let po odchodu Jiřího Kolafy, se za jeho dirigentským pultem vystřídali tři dirigenti, když nepočítáme synovce Jiřího Kolafy, který na začátku pomohl s jakousi záplatou, a který již v dřívějších dobách s námi spolupracoval a zúčastňoval se soustředění i zájezdů.



Prvním byl Haig Utidjian

Vystudoval Universitu v Sussexu (1985-1988), Imperial College, University v Londýně (1988-1989), Pembroke College, University v Cambridge (1989-1994), Guildhall School of Music and Drama v Londýně (1994-1995), získal stipendium „Bob Harding Bursary for Young Conductors“ (1995-1996) a v Praze absolvo val uměleckou stáž na Hudební fakultě AMU (1998-2000). Od roku 1998 působí v Čechách jako dirigent celé řady orchestrů a pěveckých sborů - Pražský mezinárodní orchestr mládeže (1999-2000), Severočeský komor ní orchestr (2000-), Smíšený pěvecký sbor Slavoš Beroun (2001-), Komorní orchestr Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze (2001-), Komorní orchestr a sbor Univerzity Karlovy (2001-), pěvecký sbor Jeronym (leden - prosinec 2002). Detailní údaje naleznete (převážně v angličtině) na jeho osobní WWW stránce Haig Utidjian . Pěvecký sbor Jeronym řídil v roce 2002.

Dá se říci, že to byl jeden z těch let rok krize, kdy se i zdálo, že se sbor rozpadne, a přicházely i myšlenky na to, že sbor z většinou členů si najde jiné domovské prostředí, kde by mohl pracovat v duchu minulosti.



Jonáš Hájek

Narozen 12. listopadu 1984, v Praze je český básník a hudebník. Vy studoval gymnázium s hudebním zaměřením (violoncello), po ročním pobytu v zahraničí (Hochschule für Musik und Theater Leipzig) se vrátil ke studiu hudební vědy na FF UK a vystudoval hudební vědu na FF UK. Hraje na violon cello. V roce 2007 získal za svou sbírku Suť Cenu Jiřího Ortena (společně s Petrou Hůlovou, která cenu dostala za román Umělohmotný třípokoj), Jonáš Hájek patří mezi redaktory kulturního serveru Totem.cz. Jonáš Hájek je sy nem matematika Petra Hájka. Básně publikoval na literárním serveru Totem.cz, v časopisech Obrácená strana měsíce, Souvislosti, A2, aj. V roce 2007 vy dal knihu básní s názvem Suť (Cena Jiřího Ortena) a sbírku s názvem Závěs ný obraz. Další informace naleznete na webu Jonáš Hájek. Pěvecký sbor Je ronym řídil v letech 2003 - 2008. V roce 2007 publikoval studii - "Archa, jež se nepotopila. Mše k svátku Nanebevzetí Panny Marie z rkp. B roudni ckého proboštství", - Hudební věda, 2007, 44, 2, pp. 127-152 .



Jan Bubák

Vedl Jeronym od listopadu 2008 do června 2009.



Viktorie Dědečková

Sopranistka a sbormistryně, se narodila v Praze roku 1987. Od dětství se věnovala hře na klavír, příčnou flétnu a sborovému zpěvu. Po maturitě na gymnáziu s hudebním zaměřením vystudovala tříletý bakalářský obor Sbormi strovství chrámové hudby na Týnské škole pod záštitou Pedagogické fakulty UK. Založení pěveckého sboru Victoria bylo vyústěním jejího studia a zá- liby ve staré hudbě. Sólový zpěv studovala nejprve u Daniely Šounové-Brou kové, poté u Zuzany Lászlóo a od roku 2007 je žákyní Jiřího Kotouče. Pravi delně spolupracuje také s korepetitorkou Jelenou Noskovou. V únoru 2010 absolvovala kurz staré hudby a barokního tance Académie de Sablé v pěvecké třídě Caroline Pelon. Od října 2009 je členkou externího sboru Státní Ope ry Praha. Soustavně se věnuje koncertní činnosti, především v oblasti staré hudby. V květnu 2010 získala stipendium na letní kurzy staré hudby a barok ního tance v Sablé-sur Sarthe ve Francii. Také byla přijata na navazující magisterské studium oboru Hudební věda na FF UK. Kromě sboru Victoria řídí v současné době také Jeroným, smíšený pěvecký sbor, založený r. 1921 zaměře ný na hudbu české reformace. Další informace naleznete na webu Victoria chorus.



Věříme, že i přes to, že Jeronym je ve velké krizi, bude dál pracovat, a že do jeho řad přijdou nové posily a i ti, kteří z různých důvodů na čas svou zálibu ve zpěvu opustili.