RNDr. PhMr. Ladislav Zámečník (1923 - 2005)

Dne 3. prosince 2005 zemřel po těžké nemoci ve věku 82 let bývalý kurátor prvního farního sboru Českobratrské církve evangelické na Žižkově.

Žižkovský rodák zůstal po celý život věren Žižkovu a jeho sboru v tradici svého věřícího otce, na něhož s úctou a láskou vzpomínal.

Po 22 let (1976-1998) stál v čele staršovstva, v čase pro sbor v jeho historii nejtěžší. V té době při "asanaci a přestavbě Žižkova" došlo ke zbourání celých ulic a rozptýlení četných členů sboru do vzdálených sídlišť. Ohrožena zbouráním byla i Betlémská kaple. Je společnou zásluhou faráře Františka Potměšila a Dr. Zámečníka, že bylo dosaženo prohlášení Betlémské kaple za kulturní památku a tím byla zachráněna.

Dr. Zámečník si vzal v té době náročný úkol navštěvovat rozptýlené bratry a sestry k zachování jejich kontaktů s mateřským sborem. Díky jeho vstřícné povaze a obětavosti se mu práce, v níž do poslední chvíle pokračoval, dařila. Stejně měl v evidenci životní jubilea místních členů sboru a potěšoval je svou návštěvou, milým slovem a vhodnou pozorností. Kolik jen lidí vděčně vzpomíná, jak v době totality Dr. Zámečník jim opatřil potřebné a tehdy nedostupné léky, které zachránily jejich zdraví, někdy i život.

Dr. Zámečník byl iniciátorem a organizátorem přednáškových cyklů v prvním žižkovském sboru, na něž zval významné osobnosti církevního a veřejného života a jež se pro svou zajímavost a úroveň těší návštěvnosti přátel i z jiných sborů.

Nelze nevzpomenout vážnosti a úcty, které Dr. Zámečník požíval též v široké ekuméně a ve společnosti. Za velké uznání svého celoživotního úsilí v oblasti zdravotnictví považoval svoje přijetí do rytířského Řádu sv. Lazara Jeruzalémského.
>
S díky a vděčností vzpomíná sbor na věrnost a záslužnou práci Dr. Zámečníka a prosí Pána, aby ho přijal v milosti.