Generální oprava - třetí etapa (2006)


Tato etapa byla rozdělená na tyto části:
1. Zvonice
2. Dvůr a fasáda skladu
3. Dlažba a plot
4. Studna
5. Rekonstrukce vrat



Zvonice

Při opravách střechy a při následné provizorní patinaci zdiva jsme zjistili, že omítka, která je na této vížce položená na dřevěné bednění je v určitých místech po- rušená.

Stavební firma pečlivé pročištila trhliny a odstranila nepevného, odfouklého zdiva. Při tom provedla zaměření technologie provedení stavby.

Jedná se o dřevěnou stavbu. Dřevěná trámová konstrukce je postavena na systému sloupků vyzděných na nosných pilířích kůru ze který jsou vyneseny do štítové zdi kovové trámy. Tím je zajištěno, že tato relativně lehká stavba extrémně nezatěžuje plochou střechu, je založena na nosných prvcích. Proto stěny stavby jsou prkenné na nich je připevněná deska z hobry a ta je potažena omítkou.

Vlivem tepelné roztažnosti materiálů a nepružnosti omítek došlo k jejímu popraskání cílem opravy proto bylo nejen vyspravení vzniklých trhlin, ale opatřením povrchu takovým pružným materiálem, který by odolával těmto nežádoucím stavebním vlivům.

Proto byla stávající očištěná a nainpregnovaná omítka opatřena plastovými rohovníky propojenými perlinkou spojenou speciální pružnou omítkou původním povrchem. Na závěr byl celý povrch přeštukován odpovídající technologií a patinován technologií Porosil a Colorsil (chemie Slaný). Dřevěné prvky podhledu střechy byly ošetřeny lazurovacím la- kem a nátěrem eternal.

Zároveň byly provedeny lokální opravy střešních arkýřů a komínů, stejně tak i zadní strany štítové stěny. Všechny tyto zděné prvky byly sjednoceny stejně jako zvonice patinací technologií chemie Slaný.

Stejně jako dřevěným prvkům střešního zakončení, byla věnována pozornost dřevěným průduchům zvonice. Dřevo stavby bylo speciálně na jižní straně velmi zvětralé. Došlo k tomu patrně vlivem rychlého rozkladu posledních nátěru působením slunečního záření převážně UV složkou. Po té co se barva rozpadla voda a vítr vykonali své. Toto dřevo bylo napuštěno přípravkem Solakryl, po té bylo povrchově opraveno lazurovacím lakem.

Image Image


Image



Dvůr a fasáda skladu

Nejprve bylo nutné odstranit betonovou plochu v celém prostoru dvora, následně odkopat nejméně 95cm do hloubky navážku, na které byly oba objekty původně postaveny.

Bylo nutné obnažit staré kanalizační svody poškozené, které nesprávným založením keramických dílů v zavážce a velkou vahou lité betonové desky praskly. Jeden z domnělých kanalizačních svodů byl pouze trativod. Filtrovací koš byl zanesený betonovou směsí, jeho obvodová stěna byla prasklá. Tento keramický systém byl beze zbytku odstraněn a nahrazen novým novodurovým.

Při odkryvu, byla objevena původní dlažba ze smíšeného štípaného kamene. Tento nález byl patřičně zdokumentován, dlažba vytěžena. Některé z kamenů se znovu uplatnily k dláždění okolo nalezené původní studny.

Image

Image Image
Image Image

Image




Dlažba a plot

Na místě odstraněné betonové desky byla položena dlažba. Vytěžená zemina byla vyvezena na skládku. Plocha byla postupně podsypána dospodu hrubým a navrch středně jemným štěrkem, kterým byla vytvořena nivelace ve spádu k vpustím ve dvoře. Na nejjemnější štěrk byla pokládána vlastní dlažba. Bylo nutné dbát na roztažnost dlažby vlivem vlhkosti a vytvořit náležité dilatační spáry.

Oba sloupky vstupní branky, sloupek plotu vedle skladu-domečku se po všech předchozích stavebních úpravách projevili značně nestabilní. Základy těchto prvků byly cihelné, což při zabetonování okolní plochy vedlo k zasolování a k degradování cihelného základu. V postatě se dá říct, že posléze sloupky drželi jen díky betonové desce. Proto jsme se rozhodli sloupky rozebrat a provést kompletní jejich rekonstrukci.

Při té s samozřejmě naše pozornost soustředila na veškeré kovové součásti vstupní branky. Ty byly demontovány a podrobeny kompletní repasi, tj. byly opískovány a následně nalakovány. Branka a původní plotové části byly lakovány práškovou vypalovací comaxitovou barvou.

Po zbourání dřevěných kůlen byla vytvořena proluka mezi původním plotovým sloupkem a zdí okolo objektu. Tato proluka byla zaplněna kopií ostatních plotových dílů.

Původní plotový díl za zbořenou kůlnou zatížený nástavbou zadní stěny stavby byl také ve velmi zchátralém stavu. Bylo tudíž nutné jej vyspravit a totálně rozpadlý vrchlík odstranit a nahradit jej novým litým.

Stejným způsobem musela být opravena stěna přistavěné garáže. U té bylo také obnoveno veškeré oplechování a položena nová asfaltová lepenka.

Image

Image Image
Image Image
Image Image

Image


Studna

Předpokládaným nálezem byla původní studna vzpomínaná v historických pramenech souvislosti s domem u "Jenerála Zacha", dvoupatrovým domem jenž byl přestavován ve 30tých letech do dnešní podoby. Studna se objevila okamžitě po odtěžení suti po demolici dřevěných přístavků. Ukázalo se, že je v použitelném stavu. Na 15 metrů celkové hloubky je 9 metrů vodního sloupce.

Studna byla odkryta z vnější strany jejího pláště po vyvezení navážky v souvislosti s přípravou podloží (podsypů) dlažby. Vyčnívající část vnější strany byla zpevněna a po dosypání drenážních materiálů byl vytvořen betonový věnec pro uložení původních betonových zakrývacích panelů do úrovně současné dlažby. Okolí studny bylo vydlážděno původní štípanou dlažbou. Studna je tak prezentována v původním stavu.

Image

Image Image




Rekonstrukce vrat

Jelikož vrata byla vinou rozpadlých ložisek na spodní hraně nefunkční, došlo k opakovanému vylomení křídel ze závěsů a jejich pádu, při čemž byla rozlomena konstrukce rámu. Čepy jsou uvolněny ve spojích nebo zlomeny. Poslední havárie levého křídla proběhla v termínu prohlídky. Svěšená konstrukce byla posílena ocelovými lanky v úhlopříčce přes křídlo. Spodní uložení je zcela degradováno a neplní svoji funkci.

Restaurátor postupoval podle tohoto navrhovaného řešení: Po demontáži vrat pokračovala oprava v atelieru. Konstrukce byla rozebrána, sejmuty profily a výplně, demontovány dochované kování, zámek, zástrče, čepové panty. Byly vybrány prvky určené k navrácení a tyto byly zbaveny starých nátěrů. Byly taktéž provedeny sondy barevnosti a ty byly konzultovány pro novou povrchovou úpravu s pracovníkem pam. Péče. Ten také posoudit tvary nových kování a doplnění klik.

Rámy bylo potřeba z hlediska funkčnosti i bezpečnosti zhotovit nové, dle původních a profilace a výplně doplnit k dochovaným ve stejném duchu.Takto připravená vrata byla opatřena povrchovou úpravou dle posudku památkáře. Také původní kování bylo restaurováno, spodní čepy a ložiska jsou nová, kliky jsou zhotoveny dle předložených a schválených vzorů, povrchová úprava grafitem.

Image Image
Image Image

Image