Kristián Pavel Lanšťják (1896 -1986)

16. července 2006 si připomněl farní sbor Českobratrské církve evangelické v Betlémské kapli na Žižkově spolu s širší veřejností 20. výročí úmrtí svého prvního faráře a jedné z předních žižkovských osobností. Kristian Pavel Lanštják působil jako farář našeho sboru od roku 1919 a žil na Žižkově až do své smrti v roce 1986. Jako první evangelický farář na Žižkově vybudoval v dělnické čtvrti Žižkov farní společenství 12.000 členů. Mezi chudými obyvateli Žižkova rozšířil K. P. Lanštják na 30.000 biblí a zároveň jim pomáhal v zápase s nezaměstnaností a s následky hospodářské krize.

V nesčetných aktivitách a funkcích - jako organizátor Svazu nedělních škol, dlouholetý redaktor publikace "Písmákův deník", jako předseda Kostnické jednoty a šéfredaktor jejího týdeníku "Kostnické jiskry" i jako pražský senior ČCE neúnavně usiloval o sjednocování různých evangelických církví v Čechách a na Moravě. K. P. Lanštják měl významný podíl v protifašistickém odboji. Po atentátu na R. Heydricha v roce 1942 nabídl parašutistům, aby se ukryli v prostorách evangelického kostela. Zvlášť se K. P. Lanštják zasloužil o vztahy se Slovenskem a o podporu Lužických Srbů v Če- chách i v Německu.