Ladislav Kubát (1878 - 1955)

Ladislav Kubát se narodil 9. ledna 1878 v Dobříši. Vyrůstal v katolické rodině a stal se mnichem Milosrdných bratří.

Do evangelické církve vstoupil v roce 1909 ve sboru u Salvátora v Praze 1, kde pracoval 12 let jako diakon a známý učitel nedělní školy. Byl významným členem staršovstva tohoto sboru.

Od května 1938 do května 1948 vypomáhal v I. sboru na Žižkově, a od června 1948 zde byl ustanoven vikářem.

Svou povahou neobyčejně přístupnou, laskavou a důvěryhodnou získával zástupy přesvědčených následovníků, obzvláště dětí a mládeže. Stal se nezapomenutelným svědkem z nejobětavějších především u nejpotřebnějších. Připomíná doby, kdy byla Betlémská kaple na Žižkově plně obsazená.

Kromě práce kazatelské se věnoval i literární činnosti. V době svého přechodu k naší církvi napsal spisek "Důkaz, že církev římsko-katolická není vpravdě křesťanskou". Psal články do církevních časopisů, a napsal řadu menších a větších spisů převážně evangelizačního charakteru.

Bratr Kubát vykonal pro náš sbor a pro církev mnoho. Stál u jejího zrodu a byl spolutvůrcem více našich sborů. Byl citlivým a pokorným svědkem. Byl trpělivým, shovívavým posluchačem a rádcem.